İSTANBUL ŞİŞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanlığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini Kapsayan Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini Kapsayan Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini Kapsayan Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı.

Güçlü geleneği üzerinde yükselerek geleceğe yön veren, yenilikçi, proaktif bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Yıldız Teknik Üniversitesi, 111 yıllık akademik bilgi ve birikimini, yine ülkemizin en köklü ve başarılı liselerinden biri olan İlçemiz Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiyle paylaşacak.

MEB 2023 eğitim vizyonu kapsamında, MEB ile YTÜ arasında Elektrik-Elektronik Teknolojisi ile Bilişim Teknoloji alanlarında işbirliği protokolü imzalandı. YTÜ'nün Davutpaşa Kampüsü'ndeki Otağ-ı Hümayun'da düzenlenen imza törenine, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, İl ve İlçe Protokolü katıldı.

İşgücü piyasasının aradığı insan kaynağını hızlı ve nitelikli bir şekilde yetiştirmek için seferberlik başlattıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu amaçla Türkiye'nin en önemli kurum ve kuruluşlarıyla çok güçlü meslek liseleri kurmaya başladıklarını ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile atılan bu adımın da bu kapsamda bir çalışma olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin farklı alanlardaki deneyimleri eğitim sistemine ne kadar transfer edilebilirse sistemin o kadar güçlü olacağını kaydeden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz'ın şahsında tüm üniversite akademisyenlerine, çalışanlarına ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Özelikle, öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltecek olan tüm eğitim hizmetlerinin niteliğinin artırılmasını, eğitim programlarının geliştirilmesini ve öğretmen yeterliklerinin uygulamalı eğitim faaliyetleriyle geliştirilmesini hedefleyen protokolün amacı;

MTEGM ile YTÜ iş birliği kapsamında, Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde açılacak Kuluçka Merkezi ile Elektrik-Elektronik Teknolojisi ve Bilişim Teknolojileri alanlarında sınavla öğrenci kabul eden, hazırlık+4 yıl eğitim veren pansiyonlu okulda, öğretmenler ile öğrencilerin yeterliliklerinin artırılarak sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmektir.

Daha önce mesleki teknik eğitimde yılda 2,9 fikrî mülkiyet tescili yapılırken şu anda mesleki teknik ortaöğretim kurumlarında her yıl 100'ün, 200'ün üzerinde patent, faydalı model, marka, tasarım tescili yapıldığını kaydeden Özer, bu kapasiteyi çok daha güçlü hâle getirmek için Türkiye'de altyapısı güçlü 53 Ar-Ge merkezi kurdukları bilgisini verdi. Bakan Özer, bugünkü anlaşmayla yönetecekleri Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini de 54'üncü Ar-Ge merkezi olarak ilan ettiklerini bildirdi.  

Konuşmanın ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz işbirliği protokolünü imzaladı.

 

02-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-2022

 

Vali Konağı Cad. Güzelbahçe Sok. No2 Nişantaşı/Şişli - (0212) 296 65 636465

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.