İSTANBUL ŞİŞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 100. Yıl Dönümü

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Mücahit Yentür, İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı
İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 100. Yıl Dönümü

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un, binlerce yıl Anadolu'yu yurt edinmiş bir millete "Korkma!" diye seslendiği mısraların, milli marşımız olarak kabulünün 100'üncü yılını kutluyoruz. 
 
12 Mart 1921'de TBMM'de kabul edilerek, milli marşımız olan İstiklal Marşı'nın mısralarında, bin yıldır Anadolu'yu kendisine vatan edinen milletimizin "ortak tarih ortak gelecek" hayaline ulaşmak için canı pahasına sergilediği kahramanlıklar ve istiklâl tutkusu işlenir. 
 
"Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, Hangi çılgınbana zincir vuracakmış? Şaşarım" dizeleri adeta bağımsızlığımızın manifestosudur.
 
Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nın muharebe meydanlarında, 15 Temmuz'da, millete zincir vurmaya kalkanlar, ülkenin doğusundan batısına bir ve diri olan milletimizden hak ettikleri cevabı almıştır. 
 
Tarih boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin, vatanımızın bağımsızlık ve hürriyeti için göstermiş olduğu büyük fedakârlığın timsali olan İstiklal Marşı,  Türk milletinin vicdanın ortak sesidir. Milli Mücadelenin en çetin döneminde, milletimizin yeniden dirilişine ve şahlanışına vesile olan bu eşsiz eser, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu kutsal vatanın semalarında yankılanmaya devam edecektir.
 
Milli marşımızın her satırına işlenen aziz milletimizin istiklâl mücadelesindeki kahramanlığı, azmi, inancı ve kararlılığı bugün de en önemli yol göstericimiz olmalıdır. Gün, ülkemizin "muasır medeniyetler" seviyesindeki yerini alması için var gücümüzle çalışma günüdür.

 

Bu vesile ile İstiklal Marşının Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 100'ncü yıl dönümünde;  verdikleri eşsiz mücadeleyle bize bu vatanı kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kurtuluş savaşımızda şehit düşen tüm kahraman askerlerimizi ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin "bağımsızlık beyannamesi" olan İstiklâl Marşımızın kabulünün 100'üncü yılı kutlu olsun. Asırlık gurur, ebediyen İstiklâl...

Murat Mücahit YENTÜR

Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü

Vali Konağı Cad. Güzelbahçe Sok. No2 Nişantaşı/Şişli - (0212) 296 65 636465

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.