İSTANBUL ŞİŞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Selman Küçük, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için bir mesaj yayımladı.

 İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Selman Küçük, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için bir mesaj yayımladı.

Tarih, ülkeler açısından toplumsal bilinci şekillendiren en önemli unsurlardan biridir. Tarihte eşine az rastlanır kahramanlık destanlarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcından Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.

 

Bu anlamlı günde, vatan ve millet için canlarını göz kırpmadan, sakınmadan feda etmeyi, verebilecekleri en değerli varlıkları olan canlarını ortaya koymayı görev bilen şehitlerimizi minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde bir kez daha tâzimle eğiliyorum.

 

Çanakkale Zaferi, Türk milletine büyük bir onur ve güven kazandırmıştır. Bu zafer aynı zamanda, milletimizin kahramanlığını, azmini, iradesini, cesaretini, vatan sevgisini ve savaş meydanında bile düşmanından esirgemediği merhamet ve şefkatini tüm insanlığa örnek olacak şekilde ortaya koymuştur.

 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1934 yılında yapılan anma töreninde Çanakkale'de ülkemizi işgal etmek isterken 1915 yılında şehit düşen askerlere ve ailelerine hitaben yaptığı konuşmada,"Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır" sözleriyle yüzbinlerce şehit verilen Çanakkale'de, savaşların da ne kadar onurlu ve centilmence yapılabileceğini, düşmanlara savaşta dahi insanca ve merhamet dolu yaklaşılabileceğini en güzel ve anlamlı şekilde ifade etmiştir.

 

Bizlere düşen görev; şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve bu kutsal toprakları bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir.

 

Bugün Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, bu zafer uğruna namusu, vatanı ve bayrağı için şehit olan, bugün bizlerin bağımsız bir ülkede hayat ve vücut bulmamızı sağlayan kahramanları, bazısı isimsiz, kimisi kefensiz, pek çoğu kabirsiz kalmış, fidanken toprağa düşmüş Mehmetçik'leri, halaskâr-ı zâbitânı, gâzi olmuş silahlı kuvvetlerimizi, çorabını, aşını ve ekmeğini milletine sunmaktan çekinmemiş fedakâr ve vefakâr anaları, babaları, yiğitleri, gelinleri; Aziz Türk Milleti'nin dört bucaktaki tüm fertlerini minnetle, şükranla anıyorum. 


Ruhları şad, mekanları cennet olsun.


Selman KÜÇÜK

Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü

Vali Konağı Cad. Güzelbahçe Sok. No2 Nişantaşı/Şişli - (0212) 296 65 636465

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.