İSTANBUL ŞİŞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5 VE 9. (HAZIRLIK DÂHİL) SINIFLARA YÖNELİK HAZIRBULUNUŞLUK UYGULAMASI

Öğrenme yaşantılarının öğrencilerin düzeyine uygun olması, kalıcı ve etkin bir öğrenmenin sağlanması açısından zorunludur. Kalıcı ve etkin öğrenmenin sağlanması için ön koşul öğrenmelerin tespit edilmesi, 2023 Eğitim Vizyonu'nda da belirtildiği gibi süreç ve sonuç odaklı bütünleşik bir ölçme değerlendirme yaklaşımının oluşmasını sağlayacaktır. 5. sınıflarda Türkçe, Fen Bilimleri, Matematik ve İngilizce derslerinden 20 soru; 9. sınıflarda (Hazırlık dâhil) Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, İngilizce derslerinden 20 soru; Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinden 10'ar sorudan oluşan Hazırbulunuşluk Uygulaması (EBA üzerinden) gerçekleştirilecektir.
5 VE 9. (HAZIRLIK DÂHİL) SINIFLARA YÖNELİK HAZIRBULUNUŞLUK UYGULAMASI

2020 İSTANBUL GENELİ HAZIRBULUNUŞLUK UYGULAMASI NEDİR?

       Öğrenme yaşantılarının öğrencilerin düzeyine uygun olması, kalıcı ve etkin bir öğrenmenin sağlanması açısından zorunludur. Kalıcı ve etkin öğrenmenin sağlanması için ön koşul öğrenmelerin tespit edilmesi, 2023 Eğitim Vizyonu'nda da belirtildiği gibi süreç ve sonuç odaklı bütünleşik bir ölçme değerlendirme yaklaşımının oluşmasını sağlayacaktır.

       5. sınıflarda Türkçe, Fen Bilimleri, Matematik ve İngilizce derslerinden 20 soru; 9. sınıflarda (Hazırlık dâhil) Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, İngilizce derslerinden 20 soru; Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinden 10'ar sorudan oluşan Hazırbulunuşluk Uygulaması (EBA üzerinden) gerçekleştirilecektir.

       Eğitim-öğretim süreci için son derece önemli olan hazırbulunuşluk, öğrenim ve öğretim sisteminin önemli bir girdisidir. Eğitimde yeni bir davranış değişikliğinin meydana gelebilmesi, öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyine bağlıdır. Bu nedenle öğrenci kazanacağı yeni davranış için gerekli olan ön koşul niteliğindeki bilişsel, duyuşsal ve devinişsel davranışlara sahip olmalıdır.     

       Hazırbulunuşluk Uygulaması ile eğitimde yenilikçi bakış açısının oluşturulması, eğitim sürecinin sağlıklı temellere oturtularak eksik öğrenmelerin tespit edilmesi ve önlemler alınarak öğrencilerin öz güvenlerinin arttırılması da amaçlanmaktadır. Uygulama ile öğretmenlerin eğitim sürecini sağlıklı planlamalarını kolaylaştıracak veriler ve dönütler sağlanacaktır. Bu sayede öğrenmeler sağlamlaştırılacak ve öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesi yeterli hâle getirilecektir

5. Sınıflar için gönderilecek çalışmalar şunlardır:

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 5.Sınıf İngilizce Soruları

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 5.Sınıf Matematik Soruları

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 5.Sınıf Türkçe Soruları

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 5.Sınıf Fen Bilimleri Soruları

9. Sınıflar için gönderilecek çalışmalar şunlardır:

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 9.Sınıf İngilizce Soruları

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 9.Sınıf Matematik Soruları

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Soruları

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 9.Sınıf Fizik Soruları

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 9.Sınıf Kimya Soruları

? İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması 9.Sınıf Biyoloji Soruları

 

EBA Destek Noktalarını kullanmak isteyen öğrencilerimiz, kendilerine en yakın EBA Destek Noktasının bulunduğu okul müdürlüğüne başvurarak EBA Destek Noktasından Hazırbulunuşluk Uygualamsına katılabilirler.

 

 

 

31-10-202031-10-202031-10-202031-10-2020

Vali Konağı Cad. Güzelbahçe Sok. No2 Nişantaşı/Şişli - (0212) 296 65 636465

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.