İSTANBUL ŞİŞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun.          Yüce milletimizin, vatanı işgalden kurtarmak ve yeni bir devlet kurmak için tüm milletçe adeta bir ölüm kalım mücadelesi verdiği kurtuluş savaşının başlangıcı 19 Mayıs 1919'un 102. yıl dönümünde, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı bir kez daha coşkuyla kutluyoruz.  
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun. 

 

Yüce milletimizin, vatanı işgalden kurtarmak ve yeni bir devlet kurmak için tüm milletçe adeta bir ölüm kalım mücadelesi verdiği kurtuluş savaşının başlangıcı 19 Mayıs 1919'un 102. yıl dönümünde, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı bir kez daha coşkuyla kutluyoruz.

 

        Kurtuluş meşalesinin yakılarak tarihi adımların atıldığı o günlerde, yok edilmeye çalışılan bir millet, umutlarını ve kendi kaderini tayin etme kararlılığını, Samsun'dan Anadolu'nun her bir köşesine yaymış ve İstiklal Mücadelesini bu anlayışla sürdürerek nihayet zaferle noktalamıştır.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu meşalenin ışığında milli mücadelenin Amasya'da yol haritasını çizmiş, Erzurum ve Sivas'ta kutlu hedefine kitlenmiş, Ankara'da TBMM'nin açılmasıyla birlikte gücüne güç katmış ve 29 Ekim 1923'de milli mücadeleyi Cumhuriyetle taçlandırmıştır. 

 

102 yıldır ilk günkü aşk ve heyecanla yanan bu meşale, millet hafızamıza kazınmış, şanlı tarihimize yazılmıştır.

 

Bugün bir kere daha, Milli Mücadelemizin işaret fişeği olan bu önemli adımın 102. Yıl Dönümünü kutluyoruz. Yurdumuzun dört bir yanında, ay-yıldızımızın gölgesinde coşku ve heyecanımızı paylaşıyoruz. Bu coşku ve heyecanla, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıl dönümü hedeflerimize, 2023 hedeflerimize umutla bakıyor, emin adımlarla ilerliyoruz.

 

Biz büyük bir milletiz, güçlü bir devletiz. Hiç şüphesiz, büyüklüğümüzü ve gücümüzü gençlerimize borçluyuz. Tarih boyunca, vatanımızı, milletimizi, sancağımızı, devletimizi ve hürriyetimizi gençlerimiz korumuştur. Ülkemiz imarını, inşasını ve kalkınmasını gençlerimizin hayalleri, cesaretleri ve girişimleriyle sürdüre gelmiştir. Açıktır ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetimizi, bu duygu ve düşüncelerle gençlerimize emanet etmiştir. 

 

Gençlerimiz bu emanetin farkında... Ülkemizi daha güzel yarınlara, daha büyük hedeflere ulaştırma yolunda, önemli başarılar kazanıyorlar. Ülkemizde ve uluslararası alanda, ezber bozan projelere imza atıyorlar. Şüphe yok ki, dün olduğu gibi, bugün olduğu gibi, yarın da ülkemizi daha aydınlık yarınlara, daha büyük hedeflere doğru emin adımlarla taşıyacak olan yine gençlerimiz olacaktır.

 

İnanıyorum ki, başarılarıyla tarih yapan ve tarihin seyrini pek çok defa değiştiren bir milletin torunları olarak, yeni dünyanın da kuruluşunda etkin rol oynayacağız. Kültür ve medeniyet köklerinden aldığımız güç ve ilhamla, bir kere daha tarihe yön vereceğiz, bir kere daha tarih yapacağız. Yerli ve milli, yüreği millet sevgisi ile dolu; milletine, ülkesine, ailesine ve kendisine karşı sorumluluklarının farkında ve yüksek hedefleri olan gençlerimiz var olduğu sürece, bundan asla şüphe duymuyorum. 

 

Gençlerimize güveniyorum. Üstlerine düşen tarihi rolü başarıyla yürüteceklerine yürekten inanıyorum. İnşallah, gençlerimiz, her hâlükârda, milli egemenliğimize ve bağımsızlığımıza gölge düşürmeyecek. Ay-yıldızlı al bayrağımızı dünyanın her yerinde şanla, şerefle dalgalandırmaya devam edecek ve Milli Mücadelenin 102. yılında, tüm dünya Türk milletinin yeniden şahlanışına şahitlik edecektir. 

 

Bu duygu ve inançla; Cumhuriyeti gençlerimize emanet eden, 19 Mayıs'ı da gençlerimizin bayramı yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Milli mücadelemizin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tekrar en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.


Dr. Murat Mücahit YENTÜR

Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü

Vali Konağı Cad. Güzelbahçe Sok. No2 Nişantaşı/Şişli - (0212) 296 65 636465

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.